آکادمی امنیت شبکه و اطلاعات

  • امروز 04، شهریور 1398 می‌باشد.
  • 989901416229+

پیش نیازات مقدماتی برای ورود به حوزه امنیت سایبری

ارسال شده توسط : MrPenTester


ارسال شده در تاریخ : 21، فروردین 1398 - 23:59:08


تصویر پیدا نشد

یکی از مسائل و دغدغه های مهمی  که در دنیای IT با آن روبرو هستیم، داشتن نقشه راهی موثر و کارآمد  از مسیری که می خواهیم به آن وارد شویم می باشد، بسیاری از افراد  که در اول راه قرار دارند با این سوالات روبرو می شوند.

 

که از کجا باید شروع کرد؟

 

چه منابعی را مطالعه کنیم ؟

 

بعد از گذراندن یک مرحله، مرحله بعدی چیست؟

 

این سوالات باعث شد تا با مشورت از متخصصان این حوزه ما اقدام به ایجاد نقشه راهی در هر شاخه از مباحث امنیت سایبری کنیم تا ضمن رفع  ابهامات  و مسیرهای اشتباهی  که باعث سردرگمی افراد در گام نخست میشوند جلوگیری کرده  و  با ارائه سرفصل های آموزشی مورد نیاز  این حوزه  علاقمندان در این مسیر را به هدف نهایی برسانیم.

 

مسیر اول، الزامات مقدماتی ورود به شاخه های اصلی امنیت سایبری(Cyber Security)می باشد در این مرحله، ما  پیش نیازهایی که یک کاربر برای ورود به آن نیاز دارد را معرفی می کنیم تا دانشجو با مطالعه این شاخه و آماده سازی خود، مهیای ورود به شاخه های اصلی شود.

 

*مرحله اول گذراندن دوره ICDL می باشد با ذکر این نکته که کاربر بسیار مبتدی است و دانش بالایی ندارد. این دوره برای کاربرانی که کمی حرفه ای تر با سیستم عامل ها کار می کنند الزامی نیست.

 

*مرحله بعدی تسلط کامل بر روی سیستم عامل  Windows بعنوان محیطی که اکثر زمان خود را در آن صرف می کنید می باشد. این مهارت شامل تسلط روی بچ پروگرمینگ ، تنظیمات رجیستری، تنظیمات دفاعی مانند فایروال و ... می باشد.

 

*در مرحله بعد کاربر بعد از تسلط روی سیستم عامل ویندوز، باید به سراغ  یادگیری یکی از توزیع های سیستم  عامل Linux برود. دلیل این مورد این است که بیش از 70% سرورها در دنیای IT لینوکسی می باشند و نیاز است شما قبل از ورود حتما این سیستم عامل را یاد بگیرید. در اینجا پیشنهاد ما یادگیری در حد دوره Linux Essential می باشد. در دوره های بعدی دوره های تخصصی تر نیز اضافه خواهد شد.

 

*در گام بعدی نیاز است  که دوره Network+ را بعنوان مقدماتی ترین دوره شبکه فرا بگیرید. این دوره نیز به درک مفاهیم بنیادی شبکه به شما کمک می کند و از شما یک طراح شبکه میسازد تا در ادامه مسیر درک درستی از روند کارها داشته باشید. شبکه در دنیای امروز نقش مهمی را در 80% از کارها انجام میدهد به منظور درک کردن ارتباط دو کامپیوتر با هم الزامی هست که شما این مبحث را هم‌ به خوبی درک کنید و این دوره پیش نیاز امنیت می باشد.

 

*بعد از این مراحل، باید با دوره های مقدماتی امنیت آشنا شوید. در این مرحله پیشنهاد ما گذراندن دوره CSCU می باشد. این دوره به شما کمک می کند تا مفاهیم اولیه امنیت و برخی از تنظیمات امنیتی را یاد بگیرید.

 

*در گام بعدی نیاز است شما به منظور درک درست از برنامه نویسی، الگوریتم و فلوچارت را یاد بگیرید و در ادامه با یادگیری زبان نشانه گذاری HTML خودتان را برای ورود به دنیای برنامه نویسی آماده کنید. در ادامه این گام برای شروع اقدام به یادگیری زبان  Python  کنید و در صورت تمایل (و نه الزاما) زبان های ++C و PHP را نیز فرا بگیرید.

 

*در  در صورت تمایل در انتها  دوره A+ را بعنوان دوره ای که شما را با سخت افزار ها سیستم آشنا می کند، می توانید این مرحله را با موفقیت به پایان برسانید. دوره A+ به شما این دید را میدهد که ارتباط سخت افزار و نرم افرار به چه صورت است و در خارج از سیستم عامل و نرم افزار چه  فرایندهایی اتفاق میافتد تا شما یک سیستم عامل و یا یک نرم افزار را مشاهده و دوره آموزش سخت افزار (A+) به ما کمک میکند تا مهارتهایی در زمینه نصب و راه اندازی و رفع عیوب رایانه های شخصی کسب کنیم .

 

همچنین ذکر این نکته ها الزامی است که اولا شما برای ورود به دنیای امنیت سایبری و هر حوزه ای از IT نیاز به تسلط مناسب به زبان انگلیسی (به منظور استفاده از منابع خارجی) و دوما نیاز به داشتن روحیه سرچ کردن *Research* (به منظور رفع مشکلات و نیازها)، خواهید داشت.

 

نویسنده: حامد مقدسی پور و گروه متخصصین نقشه راه فناوری اطلاعات

منبع: آکادمی امنیت شبکه و اطلاعات و گروه ITROADMAP

هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده غیر اخلاقی می باشد.

کلیه حقوق برای آکادمی امنیت شبکه و اطلاعات محفوظ بوده و برداشت غیر مجاز پیگرد قانونی دارد. | Copyright © 2019 Iranian AcademySecurity.ir All rights reserved